Biewer teriér

Biewera?
Biewer teriér je inteligentní, smělý, nezávislý, sebevědomý a nebojácný pes, s nímž můžete na výstavu krásy i na kynologické cvičiště. Zvládá stejně dobře balíčkování srsti a chození v kruhu jako překážky, poslušnost nebo lov. Má pevné zdraví a je dlouhověký. Náročnější péči vyžaduje pouze jeho chrup a srst, což je ovšem vykoupeno tím, že nelíná. Je učenlivý, a i když dovede být svéhlavý, rád spolupracuje a při správném vedení je dobrým společníkem lidem každého věku i temperamentu. Před jeho pořízením je však třeba myslet na to, že:

Biewer stojí peníze
Ačkoli se vám na první pohled může zdát částka za pořízení biewera vysoká, je rozhodně v psím životě tou nejmenší. Je nutno počítat s tím, že vydáte peníze za obecní poplatky, povinnou i neočekávanou veterinární péči, vhodné krmivo, doplňky stravy a pamlsky, potřebnou výbavu, alespoň základní kosmetiku a velmi pravděpodobně i za občasné služby psího salonu. Pokud cestujete a nechcete s sebou nosit přepravku, prodraží se vám jízdné, vyšší bývá i cena za ubytování v hotelích a penzionech. Biewer je živý pes, proto se vyplatí investovat do výchovy a výcviku v některém tréninkovém centru. A pokud nechcete sčítat ztráty na domácím majetku, musíte mu dopřát zábavu a pořizovat průběžně hračky.

Biewer stojí čas
Biewer je teriér, tedy energický a samostatný pes s ohnivou povahou. Teriéři byli vyšlechtěni pro lov hlodavců, jsou to tedy z podstaty lovci, kteří vyžadují hodně pohybu. A i když jsou dnes spíše společníky, aport a běh mají v krvi. Biewerům vesměs nestačí jen ležení na gauči a drbání na břiše. A tak zatímco vy se unavení vrátíte z práce, váš pes je po celodenním spánku odpočatý a těší se na společně strávený čas a dovádění. Procházka při venčení je nutnost, pro šťastný život většiny biewerů nestačí. Zvláštní kapitolu přitom představuje období psího dětství a puberty, během něhož je potřeba psa všechno potřebné pro spokojený život systematicky a trpělivě učit.

Biewer omezuje
Přestože je biewer malý, tudíž i skladný pes, kterého můžete nosit v tašce, jsou místa, kam s ním zkrátka a dobře nesmíte. Koncertní sály, divadla a galerie jsou pro psy samozřejmě uzavřeny, stejně tak většina muzeí, hradů a zámků či památníků. Pes nesmí na většinu koupališť a pláží, na dětská hřiště a sportoviště. Na kole s ním vyrazit můžete, ale otázkou je riziko, jakému je přitom zvíře vystaveno. Při cestách autem musíte počítat s místem pro přepravní box nebo přinejmenším s jednou koncovkou bezpečnostního pásu pro uchycení psího postroje. A v bytě s místem pro uložení všeho potřebného – výbava pro biewera zabere téměř stejně místa jako výbava pro německou dogu.

Pokud jste dospěli až sem, aniž by vás čtení od pořízení biewer teriéra odradilo, položte si ještě několik obecných otázek:
Jaké plány mám do budoucna? Jsem schopen je na příštích patnáct let skloubit s péčí o psa?
Mám dost trpělivosti, abych každý den, i v čase únavy či nemoci, pracoval pro svého čtyřnohého přítele?
Jsem ochoten změnit svoje zvyky a postavit na první místo svého zájmu psa?
Jsem schopen psu zabezpečit opravdu dobrý a druhově přiměřený život?
Mám v okolí někoho, kdo mi s péčí o psa může pomoci a v případě nutnosti se o něj postará?
Pokud jste si poctivě odpověděli na všechny otázky a rozhodli se psa pořídit, dostanete oplátkou takovou porci lásky, oddanosti a tolerance, kterou od žádného jiného tvora dostat nelze. Po celý psí život myslete na to, že pes je přítel. A jeho bezvýhradné přátelství člověka zavazuje. Jak říká Antoine de Saint-Exupéry ústy lišky v Malém princi: Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal.

Ano, biewera!
Biewer teriér je elegantní, dlouhosrstý a stále dobře naladěný pes, který zůstává až do vysokého věku hravý a plný optimismu. Je oddaný své rodině, dovede být ostražitý a hlídat své teritorium, zároveň je ale přátelský a rád uzavírá nová partnerství s lidmi i zvířaty. Protože má v sobě geny lovce, nadšeně běhá, aportuje a umí se samostatně rozhodovat. Mezi biewery převládají „žihadla“, která nalítají kilometry na cvičišti nebo při procházkách v přírodě, bodují v závodech agility, coursingu či flyballu, vysoká inteligence je ovšem katapultuje rovněž mezi potenciální šampiony soutěží obedience. Klidnější povahy se mohou předvést ve výstavním kruhu, k čemuž je přímo předurčuje jejich učenlivost i elegantní vzhled. Bieweři jsou sebejistí a navzdory svému drobnému tělu se umějí postavit nepřátelům. Milují pohyb, ale vzhledem k jejich velikosti postačí v deštivém dni proběhnout byt a zdolat nějakou překážku. Nakonec se rádi stulí do klubíčka v křesle a nechají se drbat za ušima. Těší se i pevnému zdraví a v genech mají dlouhověkost. Bieweři jsou zkrátka plemeno vhodné pro každého, kdo je ochoten jim věnovat lásku a péči.

Výživa: Bieweři mají obvykle citlivější zažívání, nejlépe jim vyhovuje vyvážená strava s nižším obsahem bílkovin. Ideální je suché krmivo, jehož základ tvoří jehněčí nebo rybí maso.

Zdraví: Biewři jsou dlouhověké plemeno bez genetického zatížení. Zvýšenou péči je třeba věnovat chrupu, zejména v čase jeho výměny; mléčné špičáky je často nutné odstranit chirurgicky. Zvýšená je i tvorba zubního kamene, proto je třeba počítat s kartáčkem a pravidelným čištěním. Kontrolu vyžadují také kolenní klouby, neboť malá plemena obecně trpí častěji luxací patelly.

Péče: Biewer vyžaduje každodenní péči, jejíž intenzita závisí především na kvalitě a délce srsti. Neobejde se bez koupání a česání, bez pravidelného čištění očí, zubů a úpravy drápků. Ani ostříhaného psa nelze nechat bez povšimnutí, neboť zejména měkká srst se v oblasti kloubů snadno plstí.

Výcvik: Biewer je přizpůsobivý, učenlivý pes zvládající většinu psích sportů, které jsou úměrné jeho velikosti a povaze. Dovede se samostatně rozhodovat, ale není tvrdohlavý. Při dobrém vedení je ideálním společníkem. Ohled je však třeba brát na jeho tělesnou konstituci, která vyžaduje zvýšenou opatrnost. Nehodí se tedy k malým dětem a velkým nešikům.